Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza takılan soruların cevapları

Gelişen ve değişen dünyamızda teknolojik gelişmeler hayatımızın bir çok alanında bize kolaylıklar sağlasa da bazı konularda çok daha dikkat etmemiz gereken durumları ortaya çıkarmaktadır.Gün geçtikçe dünya genelinde bilgi hırsızlığı,dolandırılıcık,kişisel ve kurumsal bilgilerin ele geçirilmesi kötü niyetli kişi yada kurumların hedefi haline gelmiştir. Özellikle yazılı metinlerin ve bilginin depolandığı araçlar yani evraklar, Harddiskler,Cd,Flaş Bellekler,Kredi Kartları,Disketler ve hatta film kareleri imha edilmesi noktasında insanlar yeni arayışlara yönelmiştir. İşte bu ihtiyacı karşılamak için evrak imha makineleri,Multi Medya imha ediciler tasarlanıp üretilmiştir.

Genellikle evrak imha makinesi diye adlandırılan bu ürünler ayrıca kağıt öğütücü,kağıt kırpma,evrak öğütücü,evrak parçalama isimleriyle de bilinmektedir. Evrak imha makineleri sadece kağıt imha etmez. Evrak imha makinesinin özelliğine göre bilginin depolandığı ve daha geniş bir depolama alanına sahip olan Harddiskleri de parçalayarak kullanılamaz hale getirir.Ayrıca günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı kredi kartlarının imhasınıda sağlar.Bilginin depolandığı bir diğer araç ise hiç süphesiz CD-DVD’lerdir. Evrak imha makinaları CD-DVD’leri parçalayarak birleştirilemez-kullanılamaz hale getirir.Flaş bellekler de evrak imha makinelerinde kolayca imha edip kullanılamaz hale getirilebilir.Her ne kadar şuanki teknolojide film şeritleri pek kullanılmasada eğer film şeritini yok etmek istiyorsanız mutlaka en güvelir sistem yine evrak imha makinelerini kullanmak olacaktır.

Evrak imha makinelerinin genel anlamda işlevi  önemli bilgilerin, ikinci ve üçüncü şahıslar tarafından görülmemesi gereken bilgiler içeren evrak yada multi medya ürünleri imha edilerek doğabilecek güvenlik sorunlarının önüne geçilmesidir.

Kobra marka evrak imha makineleri belge ve bilgi gizliliğine önem veren ABD başta olmak üzere Almanya,Rusya,İtalya,Brezilya,İngilterede en çok tercih edilen marka olmuştur.Kişisel ve kurumsal gizlilik derecesi yüksek evrak,multi medya ürünleri, Nato standartlarına uygun tek marka olan Kobra evrak imha makinesi ile imha edilmektedir.Kobra evrak imha makinesi yüzü aşkın modeliyle imha edilecek materyalın gizlilik derecesine göre  bir A4 kağıtını 15.000 (Onbeşbin) parçaya bölerek neredeyse toz haline getirecek şekilde üretilmiştir.Multi medya ürünlerinde ise gizlilik derecesi iki ile yedi arasında modellere sahip olup imha edilecek materyalin gizlilik derecesine göre imha işlemini kolaylıkla ve standartlara uygun şekilde yapmaktadır. İtalyan teknolojisi ile üretilen Kobra evrak imha makineleri piyasada bulunan Çin menşeli ve diğer ürünlere oranla garanti süresi,makinenin kullanma ömrü ve enerji tasarrufu dikkate alındığında büyük farklılar göstermektedir.Profosyonel modellerde karbon kaplı çelik bıçaklar Otuzbeş yıl garantiye sahip olup,sizlere uzun süreli kullanım imkanı sağlamaktadır.

Evrak imha makinası alırken  üç şeye dikkat edilmesi gerekir;

1-Gizlilik derecesi

2-Sayfa kapasitesi

3-Kesim şekli

Kobra marka evrak imha makinesi ihtiyaç duyduğunuz bütün özellikleri karşılayabilecek büro tipinden sanayi tipine kadar bir yapıya sahiptir. Bu bilgiler ışığında evrak imha makinesi hakkında bilgi almak istiyorsanız bütün sorularınıza cevap verebilecek uzman ve deneyimli kadromuz 444 5 439 çağrı merkezinden  sizleri beklemektedir.

KOBRA evrak imha ediciler makineye giren kağıtın kalınlığını algılayan ve otomatik olan kapasite aşıldığı durumda ve kağıt sıkışması olmak üzereyken kağıdı otomatik olarak çıkaran özel bir geri alma sistemiyle donatılmıştır.

-KOBRA 240 TURBO evrak imha serisi kullanıyorsanız, Kağıt sıkıştığında TURBO düğmesine basılı tutup fazla kağıdı imha edebilirsiniz.

Kobra evrak imha makineleri sahip olduğu Energy Smart özelliği sayesinde stand-by konumunda yani makine beklemede iken sıfır enerji tüketimine sahiptir.Kullanılmadığında kapatılmasına gerek yoktur.

Evrak imha makinelerinde imha etmek istediğiniz evrakın önemini siz belirliyorsunuz.Yüksek güvenlikli evraklarınız için bir A4 kağıdı 15.000 mikro parçaya ayırarak imha eden NATO onaylı HS-5 ve HS-6 modelleri ile imha işleminizi yapabilirsiniz.

KOBRA evrak imha makinelerinin bıçakları özel sertleştirilmiş çelikten ve Karbonla kaplı oldukları için evraklarınızı kolaylıkla imha edebilirsiniz.

KOBRA evrak imha makineleri uzun süreli imha işlemleri için 24 saat sürekli çalışan motorlarla donatılmıştır.

Bazı KOBRA modelleri çıkarılabilir olan özel çift atık haznesine sahiptir. Kağıt ve CD;DVD birbirine karışmadan imha edilebilir.

Evrak imha makinesi alırken en önemli husus makinenin mekanik yapısıdır. Mekanik ne kadar sağlam malzemeden imal edilirse makine performansı ve verimliliği ona göre artar. Genel anlama makine maliyetini düşürmek adına mekanik yapısı plastik (dişli aksamları) üretilmektedir. Kobra evrak imha makineleri özel sertleştirilmiş mekanik yapısı ve özel süper potansiyel güç ünitesi ile diğer markalara kıyasla kalite yönünden dünya lideri konumundadır.

Genel anlamda evrak imha makineleri belge ve bilgi güvenliğini korumak amaçlı kullanılır. Bu ürün alımında seçim için şu yol izlenmelidir;

1-Uzman bir ekibe danışarak uygun ürün belirlemek için destek istenilebilir. (Bu konuda uzman ekibimizden yardım isteyebilirsiniz)

2-Alınacak makinenin kullanım alanına göre model belirlemek. Makamlar için masa altı veya masa yanı modeller, ofis için merkezi tip modeller ve arşivler için endüstriyel tip (sanayi tipi) modeller kullanılır.

3-Kullanım alanına göre uygun model belirlendikten sonra bilgi güvenliği açısından kesim şekline göre ürün belirlenir. Hizmete özel evraklar için güvenlik seviyesi en az P2 ve üzeri olmalıdır. Gizli evraklar ve kişisel bilgiler içeren evraklar için güvenlik seviyesi en az P5 ve üzeri olmalıdır. Çok gizli evraklar için güvenlik seviyesi en az P6 veya P7 olmalıdır.

4-Son olarak makinede evrak haricinde imha edilebilecek materyallerin belirlenmesi gerekir. Örneğin CD,Disket,Kredi kartı,evrak üzerindeki zımba,ataç,toplu iğne, USB flash disk, Harddisk ve benzeri materyallerin imha edilmesi bir çok modelimizde mümkündür.